Parents
Parents' Association

Officers

List of 3 items.

  • Amy Norman

    President
  • Laura Bolling

    Vice President
    President
  • Josh Cohen

    Treasurer

Inclusivity & Community Building Committee (ICBC)

List of 11 items.

  • Channing Culbert

    Chair
  • Nur Je Khalique

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Rep
  • Marie Shin

    First Grade Representative
  • Sugam Jain

    Second-Grade Representative
  • Lindsay LaSalle

    Third-Grade Representative
  • Abigail BloomKing

    Fourth-Grade Representative
  • Steffany Chisholm

    Fifth-Grade Representative
  • Sophie Hayward

    Sixth-Grade Representative
  • Shalini Harkness

    Seventh-Grade Representative
  • Charmaine Curtis

    Eighth-Grade Representative

Burke's Items Committee

List of 3 items.

  • Dana Sheldon

    Chair
  • Marcia Fong

    Co-Chair
  • Marcus Keller

    Co-Chair

Burke's Rewards Committee

List of 2 items.

  • Ann Bassi

    Chair
  • Matthew Kim

    Co-Chair

Family Festival

List of 7 items.

  • Stephen Smith

    Co-Chair
  • Jennifer Jarrett

    Co-Chair
  • Jenny Bogard

    Co-Chair
  • Keith Lister

    Co-Chair
  • Robin Freeman

    Co-Chair
  • Drake Robinson

    Co-Chair
  • Rhea Castro Miller

    Co-Chair

Grandparents' & Special Friends' Day Committee

List of 3 items.

  • Amanda Marmer

    Chair
  • Sangeeta Landau

    Co-Chair
  • Jaime Cohen

    Co-Chair

Hearts & Hands Committee

List of 11 items.

  • Jessica Denning

    Co-Chair
  • Karen Rojas

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Representative
  • Sylvia Vallat

    First-Grade Representative
  • Jann Jeung

    Second-Grade Representative
  • Morgan Dewey

    Third-Grade Representative
  • Caroline Urrutia

    Fourth-Grade Representative
  • Hendry Joesuf

    Fifth-Grade Representative
  • Karen Young

    Sixth-Grade Representative
  • Laura Ferguson

    Seventh-Grade Representative
  • Valerie Batchelder

    Eighth-Grade Representative

Volunteer Coordinator Committee

List of 1 items.

  • Hedy Koczwara

    Chair

Lunchroom Coordinators

List of 2 items.

  • Ann Scott-Plante

    Chair
  • Melissa Dixon-Hirmand

    Co-Chair

Nominating Committee

List of 3 items.

  • Marcy Scott Lynn

    Chair
  • Hedy Koczwara

    Lower School Representative
  • Sam Zinober

    Upper School Representative

Parent Education Committee

List of 6 items.

  • Jahan Fahimi

    Co-Chair
  • Lauren Kahn

    Chair
  • Katja Björner Gutierrez

    SPEAK Representative
  • Courtney DeHoff

    SPEAK Representative
  • Nisba Husain

    Speak Representative
  • Joe Skiffer

    SPEAK Representative

Burke's Community Connections (BCC)

List of 13 items.

  • Stephen Smith

    Chair
  • Anna Popovici

    Co-Chair
  • Lauren Sargent

    Co-Chair
  • Tiffany Hill

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Representative
  • Nicole Holden

    First Grade Representative
  • Anna Chung

    Second-Grade Representative
  • Keith Norman

    Third-Grade Representative
  • Jason Rosson

    Fourth-Grade Representative
  • Ray Chu

    Fifth-Grade Representative
  • Jennifer Guy

    Sixth-Grade Representative
  • Nyree Munroe

    Seventh-Grade Representative
  • Brad Dominy

    Eighth-Grade Representative
    Eighth-Grade Representative

Sustainability Committee

List of 2 items.

  • Greta Gahl

    Chair
  • Alison (Allie) Covarrubias

    Co-Chair

Used Uniform Committee

List of 2 items.

  • Kerry Cestar

    Chair
  • Audrey Malaer

    Co-Chair

Faculty/Staff Appreciation Committee

List of 3 items.

  • Tina Choy

    Chair
  • Rachel Fishman

    Co-Chair
  • Marisa Leong

    Co-Chair

Room Parents

List of 23 items.

  • Justine Van Buren

    Kindergarten
  • Nicolle Oakley

    Kindergarten
  • Nicole Krouse

    Kindergarten
  • Emily Johnson

    First Grade
  • Drake Robinson

    First Grade
  • Jonathan Chan

    Second Grade
  • Peyton Lister

    Second Grade
  • Kim Thompson

    Third Grade
  • Lindsay LaSalle

    Third Grade
  • Megan Mina

    Fourth Grade
  • Johnny Delaplane

    Fourth Grade
  • Katie Hassall

    Fifth Grade
  • Sara Singerman

    Fifth Grade
  • Katie Taylor

    Sixth Grade
  • Karen Rojas

    Sixth Grade
  • Aditi Chandarana

    Seventh Grade
  • Karolina Fränngård

    Seventh Grade
  • Ava Simborg

    Seventh Grade
  • Thesia Bowo

    Eighth Grade
  • Jennifer Yen

    Eighth Grade
  • Alicia Engstrom '89

    Eighth Grade
  • Jennifer Kim

    Eighth Grade
  • Lisa Tarter

    Eighth Grade

New Family Liaison Committee

List of 1 items.

  • Irenawati Soemartono

    Chair
Burke's mission is to educate, encourage and empower girls. Our school combines academic excellence with an appreciation for childhood so that students thrive as learners, develop a strong sense of self, contribute to community, and fulfill their potential, now and throughout life.

Burke’s

An independent K–8 school for girls
7070 California Street, San Francisco, CA 94121
Phone: 415.751.0177 Fax: 415.666.0535
Directions | Employment | Contact Us | Adult-Student Interaction Policy